Պատգամավորներն ամփոփել են ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի աշխատանքները
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը, անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Էդմոն Մարուքյանն ու Տաթեւիկ Հայրապետյանն ապրիլի 16-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում մանրամասներ են ներկայացրել ապրիլի 8-ից 12-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի աշխատանքներից:
Վլադիմիր Վարդանյանը ներկայացրել է նստաշրջանի ընթացքում ու վեհաժողովի իրավաբանական եւ մարդու իրավունքների հարցերի կոմիտեում քննարկված բանաձեւերը: Բանախոսը նշել է, որ դրանցից մեկը նվիրված է եղելադրբեջանական բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից, այսպես կոչված, փողերի լվացմանն ու խավիարային դիվանագիտությանը: «Խավիարային դիվանագիտությունն այլեւս չի աշխատում Եվրախորհրդարանում»,-ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը: Նա նաեւ նշել է, որ նման դիվանագիտության մասին խոսք լինել չի կարող, քանի որ ադրբեջանական կողմի բացասական վարքը հիշատակվում է տարբեր զեկույցներում: Հայկական պատվիրակությունը նաեւ միացել է քրիստոնյաների հետապնդումներին վերաբերող բանաձեւին՝ կարեւորելով նրանց պաշտպանության հարցը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը կարեւորել է Ստրասբուրգում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը՝ ընդգծելով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանը վերաբերող մասը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Էդմոն Մարուքյանը նույնպես դրական է գնահատել վարչապետի խոսքը եւ նշել, որ ԵԽԽՎ-ն սպասելիքներ ունի Հայաստանից եւ նրա ղեկավարներից: «Ժամանակն է խոսքից անցնել գործի»,- ասել է պատգամավորը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տաթեւիկ Հայրապետյանի հավաստմամբ՝ հայկական պատվիրակությունը դրական վերաբերմունքի է արժանանում եվրոպացի գործընկերների կողմից եւ նրանց հետ հաստատվում են բարեկամական կապեր:

Депутаты обобщили работу весенней сессии ПАСЕ
16 апреля на созванной пресс-конференции руководитель делегации НС РА в ПАСЕ Р.Рубинян, члены делегации В.Варданян, Э.Марукян и Т.Айрапетян представили подробности   работы весенней сессии ПАСЕ, проходившей в Страсбурге 8-12 апреля.
В.Варданян представил резолюции, обсуждавшиеся в ходе сессии и в Комитете по правовым вопросам и правам человека. Докладчик отметил, что одна из них была посвящена так называемой икорной дипломатии и отмыванию денег азербайджанскими высокими должностными лицами. “Икорная дипломатия больше не работает в Европарламенте”, - подчеркнул В.Варданян. Он также отметил, что о подобной дипломатии не может быть и речи, так как негативное поведение азербайджанской стороны упоминается в различных докладах. Армянская делегация присоединилась также к резолюции по преследованиям христиан, подчеркнув важность вопроса их защиты.
Руководитель делегации НС Р.Рубинян особо выделил выступление премьер-министра РА Н.Пашиняна в Страсбурге, подчеркнув в его речи часть, касающуюся урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы.
Член делегации НС Э.Марукян положительно оценил выступление премьер-министра и отметил, что у ПАСЕ есть ожидания от Армении и ее руководителей. “Настало время перейти от слов к делу”, - заметил депутат.
Т.Айрапетян заверила, что армянская сторона удостаивается позитивного отношения европейских партнеров и с ними устанавливаются дружественные связи.